Importujesz, produkujesz lub sprzedajesz kawę lub akcesoria do kawy? Oferujesz dobre ceny i chciałbyś dotrzeć ze swoją ofertą do nowych klientów? Jeżeli tak, napisz do nas, możemy podjąć współpracę. Poszukujemy partnerów biznesowych, których produkty moglibyśmy sprzedawać na terenie całej Polski za pośrdnictwem naszej platformy. Prosimy o kontakt za pośrednictwem formularza kontaktowego w podstronie kontakt.

Jak rozpoznać dobrą kawę.

Uważa się, że tylko doświadczony kawosz jest w stanie wyczuć w filiżance „czarnej królowej” wszystkie, tak istotne dla ogólnego smaku niuanse. Większość z nas nie zastanawia się nawet nad tym, że na smak kawy składa się nie tylko sposób jej zaparzenia i garść dodatków (cukier, mleko, przyprawy), ale i takie czynniki, jak dbałość o glebę czy nasłonecznienie i ilość opadów charakterystyczna dla regionu w którym rosną drzewa kawowca. Dlatego, jeśli chcemy delektować się naprawdę dobrą kawą (albo – jeśli chcemy poznać różnicę między kawą masową, byle jaką a faktycznie wartościową) dobrze jest w pierwszej kolejności poznać warunki od których zależy jakość ziaren, a później – decydować się tylko na te produkty, które te warunki spełniają.

Co decyduje o jakości kawy?

Wśród czynników, które – bez konieczności wgłębiania się rodowód ziaren – podpowiedzą nam o jakości danej kawy należy wymienić przede wszystkim jej cenę. Owszem, ekonomiczna w zakupie kawa nie musi być niedobra. Warto jednak zdać sobie sprawę z faktu, że proces produkcji kawy generuje określone koszty. Oczywistym jest więc, że kawa pochodząca z renomowanych plantacji i wytwarzana w oparciu o zaawansowane technologie będzie droższa od kawy produkowanej w sposób oszczędny. Po tej ostatniej nie możemy spodziewać się ani wyjątkowych walorów smakowych, ani powtarzalności. Tym samym, kupując paczkę popularnej, taniej kawy – zwłaszcza rozpuszczalnej – musimy liczyć się z tym, że dwa różne opakowania zawierają inny w smaku granulat, a procent kawy właściwej jest w przypadku takiego produktu w zdecydowanej mniejszości. Tak się niestety składa, że gros z globalnych producentów dodaje do popularnych kaw emulgatory, barwniki i poprawiacze smaku. Jeśli zależy nam na naprawdę dobrej kawie – lepiej jest po prostu pominąć wszystkie, tanie produkty, których skład jest zwykle dziełem przypadku. Zamiast tego należy określić oczekiwania i preferencje, a następnie zapoznać się z charakterystyką konkretnych gatunków kawy.

Tym najpopularniejszym jest Arabika. Różne odmiany tej kawy stanowią niemal 90% rynku! Gatunek charakteryzujący się niewielką zawartością kofeiny (1,7%), delikatnym, pozbawionym goryczki smakiem uprawiany jest w klimacie tropikalnym, głównie w wyższych partiach gór Ameryki Południowej i Afryki. Drugim, najpopularniejszym po wymagającej Arabice gatunkiem kawy jest Robusta – bardziej gorzka i ostrzejsza w smaku, wytrzymała na trudne warunki klimatyczne, zawierająca nawet do 4% kofeiny.

Każdy z tych gatunków ma swoich zwolenników. Dużą popularnością cieszy się także Arabusta – kawa będąca mieszanką Arabiki i Robusty, niezwykle popularna we Włoszech. Wybór między tymi głównymi, najczęściej spotykanymi gatunkami to pierwszy krok do odkrycia idealnie dopasowanej do naszych gustów, naprawdę jakościowej kawy. Drugi to sprawdzenie pochodzenia ziaren.

Dobre ziarna to podstawa dobrej kawy.

Największy wpływ na smak i aromat kawy mają bowiem warunki, w jakich dojrzewają ziarna kawowca. Istotne jest tutaj położenie plantacji, rodzaj podłoża, nasłonecznienie, temperatura powietrza czy ilość opadów. Najbardziej wartościowe i aromatyczne ziarna dojrzewają wysoko w górach – tam noce są chłodne, a klimat pozwala kawie na nabranie bardziej szlachetnego smaku. Także aromatyczna i ciekawa w odbiorze jest kawa brazylijska, dorastająca zwykle na zróżnicowanym terenie.

Sposób zbierania dobrej kawy.

Oprócz gatunku rośliny i warunków w których rosną kawowce – istotny wpływ na jakość kawy ma sposób jej zbierania. W przypadku, gdy kawa jest zbierana maszynowo istnieje ryzyko, że dalszej obróbce poddane zostaną zarówno dojrzałe, jak i niedojrzałe czy nawet przejrzałe ziarna. Ręczne zbieranie jest gwarancją odpowiedniej selekcji, a więc tego, że dalszemu przetwarzaniu poddane będą jedynie ziarenka o odpowiedniej kondycji.

W jaki sposób kawa jest przechowywana.

Istotny jest również sposób przechowywania kawy. Najlepiej jest kupować kawę niezmieloną. Wtedy, analizując kształt ziaren będziemy mogli ocenić, czy są równe, regularne i odpowiedniej wielkości. Dodatkowo, inwestując w kawę ziarnistą unikniemy oskarżenia o profanację. Tak się bowiem składa, że kawowi radykałowie twierdzą, że tylko kawa świeżo zmielona w dobrym młynku i natychmiast zaparzona jest gwarancją pełnego zadowolenia.



Marketing Jesteś zainteresowany zakupem tej domeny, skontaktuj się z nami: agencja reklamowa Gdańsk - MarketingAD.pl.

Poczytaj przy kawie


Plecamy równiez animacje 3d, realizowane przez studio animacji TuszTusz.com.


Planujesz ogród w Gdańsku, zamów projektowanie ogrodów na OgrodowyKreator.pl

firma

Kawowe ciekawostki

Kopi Luwak często nazywana jest najdroższą kawą świata. Dzieje się tak ponieważ kilogram tej kawy kosztuje około tysiąca euro.

Przepisy na pyszną kawę

Dobry gatunek kawy to ważny element smaku i aromatu. Jednak to w jaki sposób przygotujemy kawę zależy od naszych upodobań i nastroju. Kawę można podawać na wiele różnych sposobów stosując rozmaite dodatki. Właściwie wszystkie z poniższych przepisów możemy wykonać samodzielnie w domu, czasem jednak niezbędny potrzebować będziemy odpowiedniego sprzętu. Z reguły będzie to ekspres do kawy, dzięki któremu możemy np. spienić mleko. Poniżej dzielimy się z wami przepisami na przygotowanie najpopularniejszych rodzajów kawy.


Wkrótce przygotujemy dla Państwa kolejne przepisy na kawę.
HurtowniaKawy.com to serwis edukacyjny dla miłosników dobrego smaku kawy. Zezwalamy na użycie materiałów na innych stronach internetowych pod warunkiem podania źródła z aktywnym linkiem do naszej strony: Hurtownia Kawy