Importujesz, produkujesz lub sprzedajesz kawę lub akcesoria do kawy? Oferujesz dobre ceny i chciałbyś dotrzeć ze swoją ofertą do nowych klientów? Jeżeli tak, napisz do nas, możemy podjąć współpracę. Poszukujemy partnerów biznesowych, których produkty moglibyśmy sprzedawać na terenie całej Polski za pośrdnictwem naszej platformy. Prosimy o kontakt za pośrednictwem formularza kontaktowego w podstronie kontakt.

Espresso

Polsce często nazywa się ją – całkowicie błędnie – „ekspreso”. We Włoszech, skąd pochodzi, jest natomiast postrzegana niemal w kategoriach dobra narodowego. Istnieje tam nawet Narodowy Instytut Włoskiego Espresso, który za główny cel stawia sobie Filiżanka kawy espressopopularyzację zarówno tego aromatycznego napoju, jak i najlepszych praktyk jego przygotowywania. A trzeba wiedzieć, że sama nazwa „Espresso” odnosi się nie tylko do kawy, ale też właśnie do metody jej parzenia. Słowo „espressivo” oznacza w języku włoskim coś wyrazistego i taka też jest przygotowywana w specjalnym ekspresie kawa. Przez silnie ubitą mieszankę mocno zmielonych ziaren różnych gatunków kawy przepuszcza się gorącą (temperatura sięga nawet 92 stopni) wodę pod wysokim ciśnieniem (9-10 barów). Efektem jest wyjątkowo esencjonalny, aromatyczny i sprawiający wrażenie – choć tylko sprawiający, ale o tym za chwilę – mocnego napój, którego charakterystyczną cechą jest gęsta, a zarazem aksamitna pianka w pięknym, orzechowo-brązowym kolorze, czyli tak zwana „crema”. Espresso podaje się w malutkich filiżankach, wypełnionych zwykle zaledwie do połowy. Prawidłowo przygotowana wyróżnia się intensywnym zapachem, który specjaliści opisują jako kompozycję nut kwiatowych, owocowych, przypiekanego chleba i czekolady. Piciu Espresso towarzyszą też podobne wrażenia smakowe. Co ciekawe – postrzegana jako dość mocna, kawa ta posiada raczej niską zawartość kofeiny! Wynika to zresztą głównie ze sposobu jej przygotowywania.

Historia kawy espresso

Proces parzenia Espresso wymyślił w 1901 roku pewien, a jakże, Włoch – Luigi Bezzera. Kawowy odkrywca stworzył wówczas specjalny ekspres, zaś dwa lata później sprzedał wynalazek innemu Włochowi – Pavoniemu. Rok później niejaki Giovanni Gaggia (ten od znanej dziś wszystkim miłośnikom kawy marki ekspresów) poprzez modyfikację urządzenia doprowadził metodę parzenia do perfekcji. Od tego czasu tradycyjne włoskie Espresso podbija świat.

Jak przygotować espresso.

Samodzielne przygotowanie Espresso nie jest jednak wcale takie proste. Przede wszystkim wymaga posiadania odpowiedniego ekspresu. Ważny jest też dobór dobrej mieszanki kawowej, jej właściwe ubicie i dopilnowanie parametrów parzenia – temperatury i czasu. Warto jednak próbować, bo smak tej małej kawy jest naprawdę wyjątkowy. A chociaż tradycyjne Espresso pić powinno się właściwie tylko z wodą (uwaga – wodę pije się przed, a nie po kawie, ma bowiem służyć przepłukaniu kubków smakowych tak, aby można potem było w pełni rozkoszować się fantastycznym smakiem), to przecież nic nie stoi na przeszkodzie, by aromatyczny wywar wzbogacić chociażby dodatkiem cynamonu, wanilii czy czekolady. Espresso jest zresztą podstawą do wielu innych napojów na bazie kawy, miedzy innymi: macchiato i cappuccino.

Espresso to nie tylko jeden z najbardziej dziś rozpoznawalnych na świecie symboli Włoch, lecz przede wszystkim wyjątkowo smaczna kawa, której picie staje się coraz bardziej modne.

Marketing Jesteś zainteresowany zakupem tej domeny, skontaktuj się z nami: agencja reklamowa Gdańsk - MarketingAD.pl.

Poczytaj przy kawie


Plecamy równiez nasz serwis AGD Warszawa, który specjalizuje się w naprawie sprzętu AGD.


Chcesz importować kawę? Sprawdź Eksport z Tajlanii i innych krajów Azji.


Zobacz nasz śpiworek do fotelika dla dzieci.


Strona, na której zamówisz carport do ładowania samochodów elektrycznych.


Ekskluzywne wykończenia wnętrz dla wymagających klientów.

firma

Kawowe ciekawostki

Honoriuszowi Balzakowi przypisuje się wypicie w trakcie tworzenia „Komedii ludzkiej” około 50 000 filiżanek bardzo mocnej kawy.

Przepisy na pyszną kawę

Dobry gatunek kawy to ważny element smaku i aromatu. Jednak to w jaki sposób przygotujemy kawę zależy od naszych upodobań i nastroju. Kawę można podawać na wiele różnych sposobów stosując rozmaite dodatki. Właściwie wszystkie z poniższych przepisów możemy wykonać samodzielnie w domu, czasem jednak niezbędny potrzebować będziemy odpowiedniego sprzętu. Z reguły będzie to ekspres do kawy, dzięki któremu możemy np. spienić mleko. Poniżej dzielimy się z wami przepisami na przygotowanie najpopularniejszych rodzajów kawy.


Wkrótce przygotujemy dla Państwa kolejne przepisy na kawę.
HurtowniaKawy.com to serwis edukacyjny dla miłosników dobrego smaku kawy. Zezwalamy na użycie materiałów na innych stronach internetowych pod warunkiem podania źródła z aktywnym linkiem do naszej strony: Hurtownia Kawy