Robusta
Arabica to najbardziej popularna odmiana kawy, której uprawy odpowiadają za 70% światowej produkcji kawy. Drugą najbardziej popularna odmianą jest Robusta, która została odkryta i opisana przez botaników dopiero w XIX wieku w środkowej Afryce. Dzisiaj Robustę uprawia się głównie w Kamerunie, Ugandzie i Wietnamie. Kawa Robusta, nazywana też z racji miejsca swojego odkrycia kawą kongijską, jest odmianą dużo mniej popularną. Pomimo tego, że rośnie i owocuje szybciej niż Arabika. Robustę można uprawiać w łatwiej dostępnych rejonach, jej krzewy rosną szybciej, są bardziej wydajne, pomimo, że same nasiona są mniejsze. To wszystko wpływa na to, że uprawa Arabiki jest droższa i trudniejsza od uprawy Robusty, przez co uznaje się ją za towar bardziej ekskluzywny. Inną znacząca różnicą miedzy dwiema odmianami jest ilość kofeiny zawarta w ziarnach kawy.Robusta i Arabica - różnice.
Kawa kongijska jest zdecydowanie mocniejsza – zawiera znacznie więcej kofeiny niż jej bardziej szlachetna siostra (arabica 1%-1,7% — robusta 1,7%-4,0%). Po za mocą wyczuwalne są również różnice w walorach smakowych miedzy Robustą a Arabiką.Ziarna Robusty mają żółto-zielono-brązową barwę. Są z reguły mniejsze i bardziej owalne od ziaren Arabiki. Robusta charakteryzuje się wyrazistą nutą smakową, aksamitną konsystencją i bardzo niską kwasowością. Jej smak jest bardziej zdecydowany i ostrzejszy, jest także bardziej gorzka. Robusta jest również zdecydowanie mniej aromatyczna niż Arabika.
Na świecie jest tylko kilka odmian Robusty. Ta o najwyższej jakości uprawiana jest w Ugandzie i Zairze i doskonale nadaje się do produkcji kaw rozpuszczalnych i wybornego cappuccino. Robusta odpowiada również za delikatną kawową piankę („crema”), dlatego właśnie typowe mieszanki espresso zawierają mniejszy lub większy dodatek kawy Robusta.