Importujesz, produkujesz lub sprzedajesz kawę lub akcesoria do kawy? Oferujesz dobre ceny i chciałbyś dotrzeć ze swoją ofertą do nowych klientów? Jeżeli tak, napisz do nas, możemy podjąć współpracę. Poszukujemy partnerów biznesowych, których produkty moglibyśmy sprzedawać na terenie całej Polski za pośrdnictwem naszej platformy. Prosimy o kontakt za pośrednictwem formularza kontaktowego w podstronie kontakt.

Liberica

"Liberika" to biały kruk w wersji ekonomicznej. Wielu z nas uważa, że to, co masowe i produkowane na globalną skalę nie jest (zwykle) godne uwagi. Stawiając na oryginalność – poszukujemy nowych zapachów i smaków, a w przypadku kaw – nowych odmian, mieszanek i rodzajów. Idąc tropem pogoni za unikatami wyszłoby na to, że Arabika to gatunek zbyt powszedni dla doświadczonego podniebienia wytrawnego, wymagającego i złaknionego nowych doznań kawosza. Ziarna tej pochodzącej z Afryki i uprawianej na całym świecie kawy to w końcu potentat zajmujący blisko 90% rynku. Zaraz za tym monopolistą znajduje się Robusta, a potem... długo, długo nic! Na liście kawowych bestsellerów znaleźć można w końcu Liberikę, a więc kawę liberyjską, której udział w rynku wynosi zaledwie 1%.

Mając na uwadze kawową matematykę można założyć, że Liberika to biały kruk – gatunek rzadki i pożądany. Nic bardziej mylnego, bo kawa liberyjska – pochodząca z Liberii, uprawiana w Malezji i Zachodniej Afryce – wykorzystywana jest przede wszystkim jako ekonomiczny substytut bardziej cenionych kaw lub tani wypełniacz droższej i lepszej Arabiki i Robusty!

Wszystko przez wzgląd na nikłe walory smakowe Liberiki, której reputacji nie podbudowuje nawet fakt, że kawowce tej odmiany owocują bardzo nieregularnie i uprawiane są na niewielkich obszarach. Ta kawa jest – po prostu – mało aromatyczna. Z drugiej strony jest też tania i wydajna. Właśnie przez to często się nią delektujemy. Świadomie lub nie.

Odmiany liberyki

Kawowce odmiany Liberika są duże i mocne, ich liście – wielkie, skórzane. Podobnie gigantyczne (jak na światek kawowy) rozmiary osiągają dość twarde, zwarte i odrobinę spłaszczone ziarna Liberiki, które są dwukrotnie większe od ziaren popularnej Arabiki. W każdym owocu drzewa znajdują się zwykle dwa kawowe ziarna – zielonkawe, mało aromatyczne, okryte twardą łuską i srebrną skórką.

Owoce Liberiki zbiera się zwykle ręcznie. Mozolny proces utrudnia fakt, że drzewo obfituje w kwiaty oraz dojrzałe i niedojrzałe owoce zarazem. Zebrane ziarna poddaje się następnie obróbce – na sucho (rozsypane cienką warstwą na specjalnych matach ziarna poddaje się działaniu promieni słonecznych) lub na mokro (ziarna fermentują w wodzie, potem są opłukiwane i suszone w mechanicznych suszarkach), a następnie złuszcza z nich pergaminową otoczkę.

Tak spreparowane, zielone ziarna praży się na dwa sposoby. Jednym z nich jest metoda szybkiego palenia – polegająca na krótkim, intensywnym podgrzaniu ziaren. Drugi, bardziej klasyczny sposób prażenia opiera się na paleniu ziaren stopniowo, przez około 10-20 minut. Od czasu prażenia ziaren zależy ich finalny aromat, smak i kolor. Im ziarna jaśniejsze, tym łagodniejszy smak i większa zawartość kofeiny. Kawa mocno palona – wbrew pozorom – ma mniejsze działanie pobudzające, ale charakteryzuje się specyficznym, odrobinę dymnym smakiem.

Liberika dostępna jest pod postacią kawy palonej, ziarnistej, kawy mielonej, rozpuszczalnej i kawy liofilizowanej. Przez wzgląd na bardzo delikatny, ledwo wyczuwalny smak i niewielką zawartość kofeiny ten gatunek ziaren poleca się przede wszystkim do przygotowywania lekkich, deserowych napojów kawowych oraz do przygotowywania cappuccino. Oprócz tego Liberikę stosuje się jako wypełnienie (czy raczej – ekonomiczny dodatek) droższych gatunków kawy. Tym sposobem kawa liberyjska – czy chcemy tego, czy nie – jest naszym codziennym, ledwo wyczuwalnym towarzyszem: poniekąd unikatowym, wymagającym w uprawie, ale tanim i niezbyt esencjonalnym.

Marketing Jesteś zainteresowany zakupem tej domeny, skontaktuj się z nami: agencja reklamowa Gdańsk - MarketingAD.pl.

Poczytaj przy kawie


Plecamy równiez animacje 3d, realizowane przez studio animacji TuszTusz.com.


Planujesz ogród w Gdańsku, zamów projektowanie ogrodów na OgrodowyKreator.pl

firma

Kawowe ciekawostki

W Polsce na jednego mieszkańca przypada aktualnie spożycie ok. 3,4 kg surowej kawy.

Przepisy na pyszną kawę

Dobry gatunek kawy to ważny element smaku i aromatu. Jednak to w jaki sposób przygotujemy kawę zależy od naszych upodobań i nastroju. Kawę można podawać na wiele różnych sposobów stosując rozmaite dodatki. Właściwie wszystkie z poniższych przepisów możemy wykonać samodzielnie w domu, czasem jednak niezbędny potrzebować będziemy odpowiedniego sprzętu. Z reguły będzie to ekspres do kawy, dzięki któremu możemy np. spienić mleko. Poniżej dzielimy się z wami przepisami na przygotowanie najpopularniejszych rodzajów kawy.


Wkrótce przygotujemy dla Państwa kolejne przepisy na kawę.
HurtowniaKawy.com to serwis edukacyjny dla miłosników dobrego smaku kawy. Zezwalamy na użycie materiałów na innych stronach internetowych pod warunkiem podania źródła z aktywnym linkiem do naszej strony: Hurtownia Kawy